امامزاده یوسف رضا(ع)

Ghaemshahr

 یوسف رضا برادر امام رضا(ع) است.

در هسته‌ مرکزی شهر قائم‌شهر امامزاده‌ای در کنار بیمارستانی قدیمی قرار گرفته است که مورد توجه اهالی است. اما این بقعه هم در هیاهوی رفت و امد بیماران و هم برخی اختلافات گمنان باقی مانده است.

بر اساس اسناد و مدارك، بقعه امامزاده یوسف‌رضا(ع)‌ ۵۰۰ سال پیش دارای مقبره، حیاط و موقوفاتی به نام ایشان بوده است.

فضای بقعه ایشان در ابتدا دارای حرم، ایوان، مسجد و درختان كهنسال بود. در حال حاضر تنها یك درخت چنار ۴۰۰ ساله باقی مانده است.

عده ای می گویند درب قدیمی این امامزاده هم اکنون در یکی از موزه های کشور انگلستان نگهداری می شود.

قدیمی‌ترین وقف‌نامه مازندران به نام امامزاده یوسف‌رضا(ع):

زمینی به مساحت بیش از ۲۶ هزار مترمربع متعلق به كربلایی علی علمداری است که در سوم محرم‌ سال ۱۱۳۸ هجری قمری وقف كرده است.

در زمان های قدیم زائرینی که قصد داشتند به مشهد بروند، چند روز در این امامزاده بیتوته می کردند.

مهدی خلیلی در کتاب خود با عنوان “قائم‌شهر باستان شناسی و آثار تاریخی” می‌نویسد:

“در سفرنامه های دوره قاجار بارها به این بقعه و درخت تنومند آن اشاره شده است.”

وی در این کتاب با اشاره به اینکه “کیت ادوارد ابوت” که در سال آخر سلطنت محمد شاه قاجار به مازندران سفرکرده بود در گزارش سفرنامه اش در توصیف این بقعه  می نویسد:«.. ۲۵ دقیقه پس از گذاشتن از یک پل سنگی بر روی سیاهرود و پس از کلی تاخیر سرانجام در مغازه ویرانه یک پینه دوز پیاده شدیم و لنگر انداختیم، وقتی دفعه پیش  من این جا بودم، در امامزاده یوسف رضا (برادر امام رضا) اطراق کرده بودم که دو آپارتمان حقیر که در تصرف متولی بود، محل سکونت محدودی به ما ارائه داده بود…». ناصر الدین شاه در سفرنامه خود نوشت: «به علی آباد رسیدیم. جلگه ای دارد چمن است. امامزاده یوسف رضا آن جا واقع است. خوب ساخته اند، سردری مطبوع داشت، یک سرو بلندی در صحنش رسته بود».

مهدی خلیلی پژوهشگر قائم‌شهری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه بنای اصلی بقعه در نوسازی های  زمان رضاخان از میان رفت، اظهار کرد: چناری در وسط این امام زاده وجود دارد که با شماره عمومی شانزده جزء ثبت درختان کهن است.

وی افزود: بنای امامزاده یوسف رضا در مرکز شهر قائم شهر و در کنار بیمارستان رازی واقع  شده است و سالیان قبل بنای جدیدی با ۲ اتاق جداگانه برای زنان و مردان احداث کردند. درخت چناری در وسط آن قرار دارد که ناصرالدین شاه در سفرنامه خود به این درخت کهنسال اشاره کرده است. امروزه صندوقی برای دریافت نذورات در کنار درخت قرار داده اند.

از بناى این امام‌زاده، تنها چنار قدیمى آن باقى مانده است. مردم شهر و روستاهاى اطراف براى زیارت و نذر به پاى آن درخت رجوع مى‌کنند. ضمناً این درخت در شمار درختان کهن ایران به ثبت رسیده است.

مقبره این برادر امام رضا(ع)، در کنار یکی از قدیمی ترین مراکز درمانی استان  یعنی بیمارستان رازی قرار گرفته است که در سالیان گذشته پرونده عریض و طویلی بین سازمان اوقاف و وزارت بهداشت در جریان بوده که گویا موارد اختلافی به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

تپه گردکوه

آثاری متعلق به پنج هزار سال قبل اطراف يک سازه خشتي ۲۵ متري در تپه گردکوه قائم‌شهر مسئول تيم‌باستان‌شناسي تپه گردكوه گفت: در فصل اول كاوش آثاري متعلق به عصر آهن و دوره مفرغ به دست آمده است. عبدالمطلب شريفي با بيان اينكه عرصه اين تپه هم اكنون ۶۵ هكتار […]